Processed with VSCO with c8 preset
Motywacja, Życie

Dlaczego warto zrobić sobie gap year?

Czy rok przerwy jest nam potrzebny i jak najlepiej go wykorzystać?

Mam teraz swój takich trochę rok przerwy. Niby kończę szkołe, niby się przygotowuje do tej matury ale nie jest już to tak sztywne i narzucone jak w poprzednich latach. Mam więcej wolnego czasu, więcej możliwości no i muszę sama się mobilizować do pracy i nauki, co wcale nie jest proste, bo fajnie sobie poleżeć w łóżku do 15 i oglądać filmy.

Mimo tego, że nie jest to typowa przerwa to chociaż jej namiastka i bardzo intensywnie zastanawiam się czy po maturze też nie odpuścić jeszcze jednego roku. Dlaczego jest tak fajnie, co można robić i dlaczego warto?

photo-1433643667043-663b34a5c052

Zaplanuj

Zacznij od tego, żeby zastanowić się czy ma to w ogóle sens i po co właściwie to robisz? Jeśli tylko z lenistwa, bo masz za krótkie wakacje i nie chce Ci się ruszać pupy do pracy to nie sądzę żeby było to dla Ciebie dobre. Jasne, że powinniśmy wtedy chociaż trochę odpocząć, ale nad czym warto się zastanowić prócz odpoczynku?

Pracuj

Rok całkowitej przerwy od nauki jest dobrym okresem na złapanie pracy i dorobieniu paru groszy. Zbierzesz przez to doświadczenie, staniesz się bardziej odpowiedzialny i nauczysz się choć odrobinę gospodarować pieniędzmi. Odłożysz na fajne wakacje, poznasz nowych ludzi i będziesz miał czym się pochwalić w CV. Dobrą opcją jest wyjechanie za granicę co wiąże się następną propozycją.

Podróżuj

W trakcie szkoły średniej nie miałeś wystarczająco czasu ani pieniędzy, żeby pozwiedzać. Na studiach ta możliwość też może być mocno ograniczona, a przez 12 miesięcy możesz zwiedzić trochę świata czy chociaż Polski. Biorąc pod uwagę, że pewnie nie jesteś milionerem i nie stać Cię żeby od tak bujać się od kraju do kraju, możesz znaleźć pracę za granicą, nawet taką na 2-3 miesiące. Zarobisz o wiele więcej a dodatkowo zobaczysz nowe miejsca.

Nie pozwól swojemu mózgowi odpocząć

To, że przez rok nie będziesz miał z góry narzuconych zajęć wcale nie znaczy, że masz spędzać całe dnie gnijąc w łóżku, imprezować i oglądać durne seriale. Jest to bardzo dobry czas na rozwijanie swoich zainteresowań czy pasji, na które dotychczas nie miałeś wystarczająco dużo czasu. Teraz możesz go poświęcić całe 100% i w rok podnieść swoje kwalifikacje o bardzo duży procent.

Jeśli nie ma nic co Cię interesuje i nie wiesz nawet za co się zabrać, to chociaż czytaj. Czytanie książek jest zawsze w porządku i dużo wnosi do Twojej główki.

lala

Przemyśl

Jeśli już w przyszłym październiku wybierasz się na studia, warto jeszcze raz dokładnie przemyśleć ich wybór. Może nadal nie wiesz co chcesz robić w życiu i jaki kierunek wybrać, ten rok jest dla Ciebie zbawieniem. Wybierz wszystko co choć trochę Cię interesuje i zgłęb wiedzę na ten temat żeby wiedzieć cokolwiek więcej niż przykładowy plan zajęć i nazwę kierunku. To otwiera oczy i często pokazuje, że studia nad którymi myśleliśmy są kompletnie do dupy i okazałyby się błędem. Skoro już „marnujesz” rok to po co masz po pierwszym semestrze rezygnować?

Nie dramatyzuj

Obojętnie czy musisz powtarzać maturę bo nie satysfakcjonuje Cie wyniki czy po prostu chcesz spróbować wielu innych rzeczy a rok zajęć i wkuwania nie dałby Ci takiej możliwości – nie histeryzuj. Pomyśl sobie, że ten rok w perspektywie całego życia to taki mini punkcik. Nie ma to już później znaczenia czy skończyłeś studia w wieku 23 czy 24 lat. Jeśli dobrze go wykorzystasz, skupisz się na samorozwoju, zobaczysz chociaż jedno nowe miejsce, nabierzesz doświadczenia w swojej pierwszej pracy i przechlejesz całą swoją wypłatę, to zapewniam Cię – to będzie najlepsze co mogłeś dla siebie zrobić.

Gap year nie jest dla wszystkich. Niektórzy bez narzuconych obowiązków z góry i ułożonego planu nie potrafią ogarnąć co się wokół nich dzieje, ale nie jest to nic złego. Każdemu odpowiada co innego, więc musisz po prostu pamiętać, że najważniejsza jest tutaj silna wola i samozaparcie. Inaczej skończysz w łóżku, śpiąc do 15 i oglądając koty w internecie a po takim okresie czasu Twój mózg zostanie parówką.

I nie będzie to już fajne doświadczenie.

Poprzedni post Następny post

Może spodoba Ci się jeszcze to?